اخبار و مقالات

نورپردازی

نورپردازی

نقش نورپردازی در قسمت های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

نور یکی از پدیده­ هایی است که نقش حیاتی را در زندگی انسان­ ها بازی می­ کند. بشر توانست خود را از تاریکی نجات دهد و نور را درزندگی خود وارد کند. امروزه نورپردازی نقش خیلی زیادی در زیبایی وعملکرد زندگی ما به وجود آورده و روی دکوراسیون داخلی تاثیر زیادی گذاشته است. در این مقاله به توضیحی درباره تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی می ­پردازیم و سپس از اهمیت و کاربرد نورپردازی در هر قسمت از منزل شما صحبت می­ کنیم.

دکوراسیون داخلی منزل

نورپردازی روی دکوراسیون داخلی منزل

نورپردازی به دکوراسیون داخلی منزل و زیبایی آن جذابیت خاصی می­ بخشد. اتاق نشیمن را درنظر بگیرید، جایی که تمام افراد خانواده دراین قسمت از منزل بیشتر دور هم جمع می شوند. بنابراین وجود جوی آرام، راحت و با روشنایی کافی در این اتاق را باید جدی گرفت. راه ­های نورپردازی دکوراسیون داخلی منزل به سه دسته

1. نورپردازی محدود،

2. متمرکز

3. و روشنایی عمومی تقسیم می­ شود.

از هرکدام از این نوع نورپردازی­ ها بر اساس نیاز در قسمت­ های مختلف خانه استفاده می ­شود.

  • مثلا نورپردازی متمرکز نصب لامپ بالای یک تابلو خیلی تاثیر بر نورپردازی منزل دارد.
  • نورپردازی محدود می توان به قرار دادن یک چراغ رومیزی اشاره کرد.
  • و برای روشنایی عمومی هم می توان چراغ­ آویز سقفی جلوی درب منزل را مثال زد.
نور
نور و اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب

نور اتاق خواب یکی از مهم ترین مسائل در دکوراسیون داخلی فضای اتاق خواب است. اهمیت اتاق خواب به جو آرامش دهنده آن به وسیله نور می باشد، و باید نورپردازی این بخش از منزل طوری طراحی شود تا در زمان استراحت آرامش بیشتری را احساس کنید. اهمیت نور در اتاق خواب بسیار مهم هست چون امکان دارد که مطالعه ای در ساعت شبانه روز در این محل انجام شود. پس وجود یک نور ملایم که خواب شما را بهم نزند و بتوانید در کمال آرامش استراحت کنید و مطالعه کنید، ضروری است.  یکی از گزینه ­های آیکونیک برای وجود نورکافی کنار تخت، نصب لامپ­ هایی روی دیوار بالای تخت می ­باشد که علاوه بر زیبایی، کاربرد خوبی دارد.

نورپردازی اتاق خواب کودک

اتاق خواب کودک یکی از مکان­هایی هست که نباید از نورپردازی مناسب آن غافل شد. اگر کودک شما درسنین پایینی  قرار دارد امکان اینکه بعضی از کودکان دچار ترس از تاریکی می­شوند، باید به نورپردازی مناسب این قسمت درشب هم توجه کافی داشته باشید تا درصورت بیداری در نیمه­شب مشکلی برای او پیش نیاید. اگر هم کودک شما دانش آموزمحسوب می­شود، شما باید از وجود نور مناسب برای انجام تکلیف­های او اطمینان حاصل کنید تا راحتی و آسایش فرزند دلبندتان فراهم باشد و بتواند کارهای خود را مانند نقاشی، بازی، پوشیدن لباس و … را با خیال راحت انجام دهد.

نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

از  جمله مکان­ هایی که نورپردازی درآن نقش مهمی دارد می­ توان از حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه نام برد. نورپردازی در سرویس بهداشتی باید به اندازه کافی وجود داشته باشد که اثری از افتادن سایه و تاریکی روی چهره فرد نباشد. نور سرویس بهداشتی باید مناسب باشد تا راحت مورد استفاده افراد قرار بگیرد. مثلا در آینه به وضوح چهره خود را ببینند. برای برقراری چنین شرایطی در سرویس بهداشتی و حمام باید از لامپ­ های با نور مناسب و سفید استفاده کنیم که تامین­ کننده روشنایی این محیط ها باشد. در محیط دستشویی و حمام بهتر است علاوه بر نصب لامپ­های سقفی برای برقراری نور و روشنایی بهتر بالای آینه هم یک لامپ دیواری نصب کنید.

نورپردازی و آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه

یکی از اصلی ترین  مکان­ ها نورپردازی، آشپزخانه است. که قلب خانه می باشد. برای این قسمت که تمامی لوازم آن مانند اجاق گاز، یخچال و کابینت­ ها در فاصله بسیار کمی از هم قرار گرفته ­اند، روش نورپردازی هم بسیار متفاوت می­ باشد. بیشترین استفاده از فضای آشپزخانه مربوط به قسمت سینک ظرفشویی و اجاق گاز است که معمولاً در هر آشپزخانه ­ای در کنار دیوار قرار دارند. در اکثر آشپزخانه ­ها یک چراغ سقفی در وسط آشپزخانه آویزان است که وقتی فردی شروع به کار با اجاق گاز می­ کند، قطعا پشت به نور قرار می­ گیرد و از این رو نیاز به روشنایی بیشتر در محیط آشپزخانه حس خواهد شد. پس باید علاوه بر چراغ سقفی برای نورپردازی بیشتر به فکر چاره بود.

به طور کلی:

نور همیشه به عنوان یک عنصر اصلی در پروژه­ های طراحان داخلی دیده می­ شود. با اختراع برق توسط ادیسون  تقریباً تمامی زندگی بشر تحت تأثیر قرار گرفت و متحول شد. به مرور زمان استفاده از برق در زمینه های مختلفی مشاهده شد. خوشبختانه با کمک برق به نعمت روشنایی شب­ ها و رهایی از تاریکی رسیدیم. همزمان دکوراسیون داخلی هم وارد فاز جدیدی شد که نور و روشنایی هم جزء لاینکف آن شد. با توجه به اینکه زیبایی و کاربرد همیشه دو معیار مهم در دکوراسیون داخلی محسوب می ­شوند. دانش تاثیر نورپردازی در دکوراسیون داخلی منزل و شیوه ­های آن هم روی کار آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *