اخبار و مقالات

قرارداد اجاره

قرارداد اجاره خانه

قرارداد اجاره خانه

اجاره خانه از متداول ترین قراردادهایی است که هر روزه بین افراد صورت می پذیرد. اما مشاهدات حاکی بر این است که طرفین معامله آگاهی کمی از قوانین این حوزه و مفاد قرارداد دارند. به همین ترتیب اغلب اوقات تنظیم قرارداد اجاره برای آنها یک چالش محسوب می شود.

عدم دقت و بررسی کافی بند های قرارداد، ممکن است در آینده برای شما دردساز شود و نیاز به دوندگی زیادی برای گرفتن حق و حقوق خودتان داشته باشد.

برای پیشگیری از این اتفاق، لازم است که از بندهای قرارداد اطلاع داشته باشید و قبل از امضای قرارداد اجاره آن را به دقت مطالعه کنید.

در این مقاله به توضیح مختصری از بندهای قرارداد خواهیم پرداخت.

طرفین قرارداد

لازم است که طرفین قرارداد در هنگام عقد قرارداد کاملا مشخص باشند.

به عنوان مثال، طرف قرارداد شما با نام صاحب حساب ذکر شده در قرارداد که باید برای وی اجاره مسکن را واریز کنید، یکی نیست. یا مثلا واحد آپارتمان شما را زوج میانسالی اجاره می کنند ولی بعد از عقد قرارداد مشخص می شود که فرزندان آنها قصد زندگی در آن را دارند.

بدین ترتیب بایستی طرف حساب شما به عنوان مستاجر یا موجر کاملا مشخص شود.

ماده یک قرارداد اجاره به اطلاعات شخصی طرفین قرارداد تعلق دارد که اطلاعات شخصی و محل سکونت آنها بایستی به صورت کامل و دقیق تکمیل شوند. برای بررسی صحت این اطلاعات می توانید:

  • نام و مشخصات صاحب ملک را با اطلاعات سند مطابقت دهید.
  • یا با مدارک شناسایی صاحب ملک و یا مستاجر مقایسه کنید.

همچنین لازم به ذکر است که طرف حساب شما فردی است که مشخصات وی در قرارداد ذکر شده باشد. و در صورت بروز اختلاف و یا دخالت فرد دیگر می توانید از طریق قانونی این موضوع را پیگیری کنید.

موضوع قرارداد و مشخصات آن

یکی از رایج ترین اشتباهات در عقد قرارداد اجاره، عدم تطابق مشخصات خانه ذکر شده در قرارداد و چیزی که در واقعیت با آن رو به رو می شوید، می باشد. به عنوان مثال:

در قرارداد وجود پارکینگ برای خانه ای که اجاره کرده اید، قید شده است. اما در نهایت متوجه می شوید که پارکینگ این واحد، پارکینگ مزاحم است و کارایی برای شما ندارد جز درگیری شما با سایر همسایگان برای پارک خودرو.

بدین ترتیب شما می بایست پس از بازدید از خانه، اطلاعات صحیح آن را در بخش موضوع قرارداد ذکر کنید و به تایید طرفین برسانید. از این رو شما می توانید در صورت مغایرت واحد دریافتی با مشخصات ذکر شده در قرارداد، موضوع را قانونی پیگیری کنید.

مدت اجاره

مدت اجاره جز موارد مهمی است که باید در قراداد در نظر گرفته شود. به یاد داشته باشید که فصل زمستان، زمان مناسبی برای پیدا کردن خانه نمی باشد. افراد برای انتخاب خانه مورد نظر خود در این فصل با چالش های زیادی رو به رو هستند. پس با در نظر گرفتن بازار ملک و رکود آن در بعضی فواصل اقدام به تعیین مدت اجاره در متن قراداد کنید. همچنین تاریخ تحویل خانه به صاحب ملک از طرف مستاجر نیز باید قید شود.

اجاره بها

 اجاره بها و نحوه پرداخت

در این بخش اطلاعات مربوط به مبلغ اجاره باید به طور دقیق ذکر شود:

  • مبلغ به رقم و حروف
  • پرداخت به صورت نقدی یا چک

علاوه بر مبلغ اجاره، نحوه پرداخت آن نیز می بایست در قرارداد اجاره ذکر شود. در این صورت ابهامی در آینده پیش نخواهد آمد و موضوع برای طرفین قرارداد واضح خواهد بود.

ذکر نحوه پرداخت به این علت الزامی است که به عنوان مثال حقوق شما در اول ماه پرداخت نمی شود و شما قادر به پرداخت اجاره در آن زمان نیستید. بنابراین متناسب با زمان دریافت حقوق خود، نحوه پرداخت را قید کنید.

تسلیم مورد اجاره

در این بخش تاریخ دقیق تحویل خانه به مستاجر از طرف صاحب ملک در قراداد قید می شود.

اجاره

شرایط و آثار قرارداد

ذکر شرایط قرارداد امری بسیار مهم است. پیشنهاد می شود این بخش قرارداد را به دقت خوانده و پس از توافق، اقدام به امضای قرارداد نمایید..

از جمله شرایط قرارداد عبارت است از:

  • مستاجر اجازه تغییر کاربری ملک اجاره شده را ندارد. به این معنا که اگر ملک کاربری مسکونی دارد، مستاجر حق استفاده از آن را برای موارد اداری ندارد.
  • مستاجر حق اجاره دادن ملک را به شخص دیگر ندارد
  • باید مشخص شود که طرف حساب شما، صاحب ملک است یا نماینده قانونی وی

لازم به ذکر است این موارد بایستی به توافق طرفین برسد.

اختیارات

در این بخش قید می شود که مستاجر چه اختیاراتی نسبت به خانه دارد. از این رو این بخش را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *