اخبار و مقالات

آپارتمان نشینی

فرهنگ آپارتمان نشینی

فرهنگ آپارتمان نشینی

حوض خانه مادر بزرگ، حیاط دلباز و شاخه های درخت انگور و گلدان های شمعدانی لب پنجره. همه و همه چیزهاییست که این روزها برای مردم بیشتر شبیه یک رویا و یا خاطره ای دور است. زیرا پدیده ای بنام آپارتمان جای تمام آن خاطرات را گرفته است و فرهنگ ها و سنت های قدیمی جایشان را به فرهنگ آپارتمان نشینی داده اند. در دنیای مدرن کمتر خانه قدیمی را در کلان شهر ها می توان یافت که از گزند پروژه های ساخت و ساز به سبک مدرن دور مانده باشد.

امروزه با

 • مهاجرت بی رویه
 • و رشد جمعیت شهرهای بزرگ،

نیاز شدید جوامع به اسکان این حجم از جمعیت نیز بیشتر شده است.

این مسئله مسوولین و فعالان حوزه مسکن و شهر سازی را به آن وا داشته تا بیش از پیش به فکر ساخت آپارتمان ها و برج های سر به فلک کشیده کنند.

پدیده ای به نام انبوه سازی! 

اما متاسفانه تا این حد که به انبوه سازی توجه شده است به مقوله فرهنگ سازی توجه خواصی نشده است.

یکی از مهمترین اجزا فرهنگ شهر نشینی، فرهنگ آپارتمان نشینی است. چرا؟

چون بر اساس آمار ارایه شده توسط مرکز آمار ایران، بالغ بر 70% از مردم ایران آپارتمان نشین هستند!

بدون شک این میزان با توجه به رشد جمعیت و مهاجرت بیشتر مردم روستا ها به شهر های بزرگ نسبت به سال 1395 تا کنون رشد بیشتری داشته است.

فرهنگ آپارتمان نشینی

تعریف آپارتمان:

آپارتمان عبارت است از یک واحد مستقل در ساختمان چند طبقه که از آن برای سکونت یا جهت کسب و کار استفاده می شود.

فرهنگ آپارتمان نشینی ایرانی

پر واضح است که فرهنگ آپارتمان نشینی با فرهنگ ویلا نشینی و یا منزل شخصی، کاملا متفاوت و متضاد است. البته ورژن ایرانی فرهنگ آپارتمان نشینی گاهی موجبات اختلافات شدید بین ساکنین یک آپارتمان را فراهم می کند. چرا که هستند افرادی که هنوز استقلال و سبک زندگی خود را در آن خانه های حیاط دار و شخصی از یاد نبرده اند. همچنین به مثل معروف “چهاردیواری، اختیاری” معتقد بوده و تمایلی به تغییر سبک زندگی خود ندارند. مثال بارز این مسئله افرادی هستند که:

 • در آپارتمان خود با کودکانشان فوتبال بازی می کنند
 • و یا تا پاسی از شب صدای تلویزیون و موسیقی گوش خراششان در کل مجتمع شنیده می شود.

حال برای درک بهتر فرهنگ آپارتمان نشینی به بررسی قوانینی خواهیم پرداخت که به سازگاری هرچه بیشتر افراد جامعه با سبک زندگی آپارتمان نشینی کمک می نماید.

فرهنگ آپارتمان نشینی

مروری بر مهمترین قوانین آپارتمان نشینی

1. اختیار مالکین:

مالکین فقط حق تصمیم گیری در مورد واحد خود را داشته و صاحب اختیار آن هستند، این بدان معناست که افراد حق دخالت و سرک کشیدن در زندگی ساکنین واحد های دیگر را ندارند.

2. استفاده از پارکینگ و انباری:

افراد در صورتی می توانند از امکاناتی مانند پارکینگ و انباری استفاده کنند که

 • این موارد در سند ذکر شده باشد
 • و حق استفاده از این امکانات را هنگام خریداری یا اجاره آپارتمان دریافت کرده باشند.

در نتیجه اشغال فضای متعلق به دیگران، تجاوز به حقوق دیگران محسوب شده و خلاف قوانین است.

3. استفاده از مشاعات:

استفاده شخصی از مشاعات ساختمان همچون راه پله، پاگرد، حیاط، پارکینگ و… خلاف قوانین آپارتمان نشینی بوده و به دور از فرهنگ آپارتمان نشینی است.

4. انجام عملیات ساختمانی:

در صورت انجام هرگونه عملیات بنایی و یا مواردی چون

 • لوله کشی،
 • سیم کشی،
 • رنگ کاری
 • و غیره

مالکین موظف به حفظ کامل حقوق دیگران هستند.

همچنین جهت جلوگیری از

 • نارضایتی و دلخوری همسایگان،
 • ایجاد آلودگی صوتی احتمالی
 • و همچنین رفت و آمد کارگران

شخصا و یا از طریق تابلو اعلانات با هماهنگی مدیریت ساختمان به اطلاع همسایگان برسانند.

لازم به ذکر است که پس از اتمام عملیات های مذکور فورا نسبت به پاکسازی نخاله های ساختمانی و مواردی از این دست اقدام نموده و از رها کردن آنها در معابر عمومی جلوی درب ساختمان خودداری نمایند.

5. پرداخت هزینه های ساختمانی:

پرداخت به موقع شارژ و هزینه های ساختمان وظیفه تمامی مالکین آپارتمان می باشد. افراد می بایست هزینه های مربوطه را بدون نیاز به تذکر و یادآوری مکرر به صندوق ساختمان پرداخت کنند. البته مدیریت آپارتمان موظف است که ریز هزینه ها را در تابلو اعلانات و یا در طی جلسات دوره ای ساختمان به ساکنین اعلام نماید.

شاید اگر نگاهی به تابلو اعلانات آپارتمان ها انداخته باشید، نام افرادی را که به طور مداوم شارژ معوقه خود را نپرداخته اند را مشاهده می کنید که نه تنها بر اثر بد حسابی آبرو و اعتبار خود را از دست می دهند بلکه موجب ایجاد ناراحتی و تنش در بین اهالی ساختمان می شوند.

ایجاد فرهنگ آپارتمان نشینی

جهت آموزش شهروندان، شهرداری ها و یا دفاتر سرای محله می توانند با اطلاع رسانی در مورد قوانین و اصول آپارتمان نشینی نقش موثری داشته باشند.

البته برگزیدن افراد اصلح به عنوان هیئت مدیره ساختمان و یا یک نفر مدیر کارآمد در یک آپارتمان نه تنها لازم و ضروریست بلکه مدیریت ساختمان می تواند با اطلاع رسانی صحیح در مورد قوانین حاکم بر ساختمان مربوطه، به ارتقا سطح آگاهی افراد از فرهنگ و قوانین آپارتمان نشینی کمک شایانی نماید.

به عنوان مثال یک جلسه توجیحی برای خوش آمدگویی به مالکین تازه وارد باعث آشنایی آنها با قوانین ساختمان شده و همچنین می تواند میزان پذیرش افراد را جهت سازگاری با محیط جدید افزایش دهد. اصولا تعامل و همدلی بین ساکنین یک آپارتمان و رعایت متقابل حقوق همسایگان، پایه و اساس فرهنگ آپارتمان نشینی محسوب شده و موجبات همزیستی مسالمت آمیز افراد را در این زندگی پر دغدغه شهری فراهم می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *