اخبار و مقالات

عرصه و اعیان ملک

عرصه و اعیان ملک چیست؟

یکی از فاکتورهای مهم قراردادهای املاک، شناخت کامل عرصه و اعیان ملک است. زمین، ملک و ساختمان های گوناگون بایستی به خوبی مورد بررسی قرار گیرند. برای آنکه بهتر برای شما تفهیم گردد که عرصه و اعیان چیست؟

طریقه تفکیک عرصه و تفکیک اعیان به چه صورت است؟ این کار از چه اهمیتی برخوردار است؟ صورت جلسه تفکیکی در رابطه با عرصه و اعیان چگونه انجام می گیرد  و … پیشنهاد می شود مقاله حاضر را از دست ندهید. در ابتدا تعریف جامع ای از عرصه و اعیان خدمت شما کاربران همیشه همراه ارائه می داریم تا با قوانین مهم داد و سند املاک آشنا شوید.

عرصه و اعیان ملک چیست؟ چه کاربردی دارد؟

در اجتماع بیرون با املاک معاملاتی بسیاری روبرو می شوید و شاید گذر شما نیز به عنوان یک خریدار یا مالک زمین و ساختمان به این مکان ها خورده باشد.

به طور کلی تمامی اشخاصی که قصد دارند تا انواع قراردادها را عقد نمایند نیاز به شناخت عرصه و اعیان ملک دارند. عرصه به زمینی گفته می شود که یک ساختمان مسکونی، تجاری یا هر مکانی که سازه ای بر روی آن بنا شده است.

آنچه که بر روی این عرصه یا زمین بنا شده و یا قرار است ساخته شود، نیز اعیان نام دارد. به دلیل همین ارتباط شناخت آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

عرصه و اعیان ملک

نظر بر اینکه در هر معامله ای می بایست تمام قوانین ملکی را پشت سر گذاشته باشند، جوازهای لازمه از مراکز ذی صلاح اخذ می گردد. این دو پارامتر مهم یعنی عرصه و اعیان ملک دارای کاربردهای های بسیاری است از جمله:

  • ساخت انواع منازل مسکونی
  • ساختمان های تجاری
  • ساختمان های اداری و غیر اداری
  • مجتمع های تفریحی
  • اماکن مذهبی و مسافرتی و …

اهمیت عرصه و اعیان ملک

هر مجتمع یا ساختمان مسکونی که نقش اعیان را دارد می تواند دارای بیش از یک عرصه باشد. اهمیت عرصه و اعیان ملک هنگامی مورد توجه قرار می گیرد که شخص خریدار دقیقا همان ملک یا اعیان را که بر روی عرصه مستقر است خریداری نماید.

در واقع هنگامی که مالکی تصمیم می گیرد تا دست به تخریب یک مجتمع مسکونی یا غیر مسکونی بزند، عرصه و اعیان ملک اهمیت ویژه ای پیدا خواهد کرد. هر مجتمع دارای واحدهای مختلفی است. مالکین بعد از اینکه با یکدیگر به توافق رسیدند می تواند اعیان مربوط به عرصه مورد نظر را تخریب نموده و شروع به ساخت و ساز کنند.

هر شخصی به نسبت واحدها یا اعیانی که دارد می تواند سهم خود را از عرصه یا زمین مورد نظر داشته باشد. این تصاحب زمین در حالت مشاعی خواهد بود و تمام  مراحل آن به صورت کاملا اصولی و قانونی انجام خواهد گرفت.

طبق متراژ اعیان  و مساحت عرصه، تفکیک عرصه و تفکیک اعیان به درستی انجام می گیرد. نکته مهم در اهمیت عرصه و اعیان ملک مقدار سهم هر مالک از مساحت عرصه خواهد بود. طبیعتا هر شخصی که سهم بیشتری از یک زمین داشته باشد، اعیان بیشتری در اختیار خواهد داشت.

گواهی تفکیک اعیان

همچنین اگر مساحت یک عرصه چندین هزار متر باشد، سهم مالکین بیشتر و اگر مساحت کمتر باشد مقدار کمتری قدر السهم به شخص خواهد رسید.

از دیگر نکات مهم که در رابطه با عرصه و اعیان در نظر گرفتن پارکینگ و همچنین انباری مربوط به هر واحد از مجتمع است که در سند ملکی و قراردادهای مربوطه ذکر شده است. هر مالک با توجه به متراژی که انباری یا پارکینگ وی دارد می تواند سهم بیشتر یا کمتری را نصیب خود کند.

تفکیک عرصه و تفکیک اعیان به چه صورت است؟

طبق قراردادهای ملکی، گواهی تفکیک اعیان با توجه به تعداد واحدها، متراژ، دارا بودن انبار یا پارکینگ و … از طریق مراجع قانونی ثبت و ضبط می گردد و با توجه به حق و حقوق هر مالک تفکیک یا تقسیم بندی مال که به صورت غیر منقول فعالیت آغاز می گردد.

تفکیک عرصه به این  ترتیب است که ابتدا  عرصه به چند قسمت که می تواند مساوی نباشد، تقسیم می گردد. این تقسیم بندی قطعات به صورت کاملا مستقل و بدون هیچ ارتباط حقوقی و یا حتی فیزیکی ملک انجام می شود.

در تفکیک واحدها یا جداسازی اعیان این قطعه های تقسیم شده به نحوی است که مساحت هر قطعه مشخص است و برخلاف تفکیک عرصه رابطه ای فیزیکی بین این اعیان برقرار است و واحدها با یکدیگر اشتراکات حقوقی خواهند داشت.

این تفکیک عرصه و اعیان ملک در مورد تمامی آپارتمان هایی که به این صورت جدا می شوند تا پایان مراحل ساخت و ساز طبق آیین نامه های اجرایی ساخت و ساز با اخذ گواهی تفکیک اعیان انجام می گیرد.

تفکیک عرصه و تفکیک اعیان

گواهی تفکیک اعیان از ادارات ثبت اسناد رسمی کشور اخذ می گردد و صورت جلسه تفکیکی عرصه و اعیان ملک که شامل تقسیمات چهار قسمته یا اربعه است بین مالکین انجام می شود.

صورت جلسه تفکیکی اعیان حتما نیازمند به گواهی اتمام کار از اداره ثبت املاک است که موارد مهمی همچون متراژ، مساحت، شماره گذاری و … در آن بررسی شده و مالکیت انحصاری واحدها یا اعیان در این مورد ملاک نخواهد بود.

املاک تندیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *